MEGHÍVÓ
Tisztelettel meghívunk minden kedves érdeklődőt a „Magyar Tudomány Ünnepe 2024” keretében megrendezésre kerülő előadásra, melyet a BME Vegyészmérnöki és Biomérnöki Kar Fizikai Kémia és Anyagtudományi Tanszékének, az MKE Kolloidkémiai és Nanotechnológiai Szakosztályának, az MTA Kolloidkémiai Munkabizottságának és a Magyar Természettudományi Társulat (MTT) Kémiai Szakosztályának rendezésében tartunk.
Napenergia hasznosítás perovszkit, illetve szerves vékonyréteg napelemekkel és fotoelektródákkal
Dabóczi Mátyás, Marie Skłodowska-Curie Research Fellow
Nanoszerkezetek Laboratóriuma, Műszaki Fizikai és Anyagtudományi Intézet, Energiatudományi Kutatóközpont, HUN-REN
Visiting Researcher Imperial College London, Department of Chemical Engineering
www.imperial.ac.uk/people/m.daboczi
Az előadásra 2024. november 6-án 14 órai kezdettel kerül sor a BME Vegyészmérnöki és Biomérnöki Karának F épületi Schay Termében (Budapest, XI. kerület, Budafoki út 6-8., I. lépcsőház, első emelet).
Az előadás várható időtartama 50 perc (diszkusszióval). Az előadás kivonata a meghívó függelékében olvasható.
Budapest, 2024. október 28.
Dr. Kállay Mihály
tanszékvezető
Dr. László Krisztina
Munkabizottság elnöke
Dr. Hórvölgyi Zoltán
Szakosztály elnök
Függelék:
Dr. Dabóczi Mátyás: Napenergia hasznosítás perovszkit illetve szerves vékonyréteg napelemekkel és fotoelektródákkal
A perovszkit és szerves fotoaktív anyagok kiváló optoelektronikai tulajdonságaik miatt az elmúlt évtizedben jelentős tudományos érdeklődést váltottak ki, a rekordmagas hatásfokú napelemek, illetve fotoelektródák demonstrálásának köszönhetően. A magas hatásfokhoz társul, hogy nagy felületre nyomathatók és a földön bőségesen elérhető, olcsó anyagok felhasználásával készíthetők. Az előadásban bemutatom majd az Imperial College London egyetem Fizika Tanszékén végzett doktori munkámat, amely során hibrid szerves-szervetlen perovszkit napelemek hatékonyságának növelése céljából az ezen eszközökben végbemenő nem-radiatív rekombinációs folyamatokat és azok eredetét vizsgáltam. Ez után kitérek majd a posztdoktori kutatóként (Imperial College London, Vegyészmérnöki Tanszék) végzett kutatásom eredményeire a szervetlen perovszkit, illetve szerves fotoaktív anyagok vizsgálatával, illetve fotoelektrokémiai vízbontással történő napüzemanyagok (elsősorban zöld hidrogén) előállására való alkalmazásukkal kapcsolatosan. Végül röviden bemutatom majd a 2024 szeptemberében az Energiatudományi Kutatóközpontban (Nanoszerkezetek Laboratórium) megkezdett Marie Skłodowska-Curie ösztöndíjas kutatási témámat: perovszkit fotoaktív réteget, valamint 2D kristályos katalizátort tartalmazó fotoelektrokémiai eszköz fejlesztése, ami képes csupán napenergia felhasználásával zöld hidrogén és értéknövelt kémiai termék együttes előállítására.