Greiner István

 

Greiner IstvánDr. Greiner István 1960-ban született Budapesten. Egyetemi tanulmányait a Budapesti Műszaki Egyetem Vegyészmérnöki Karán végezte, ahol 1984-ben kitüntetéses vegyészmérnöki diplomát szerzett. Gyógyszeripari kutatóként helyezkedett el az akkori Kőbányai Gyógyszerárugyárban, ma Richter Gedeon Nyrt., és fél évig a Cavinton alapanyagának totálszintézisét tanulmányozta. Munkája során az alapanyag minőségjavítására dolgozott ki egy szabadalomképes ipari gyártó eljárást, mely még abban az évben bevezetésre is került.

1985-től külső munkatársként visszakerült a BME Szerves Kémia Tanszékére, ahol egyrészt az eburnánvázas vegyületek enantioszelektív, másrészt az aszpidospermánvázas vegyületek totálszintézisével foglalkozott. Az utóbbi területen végzett tevékenységét foglalta össze kandidátusi értekezésben. 1989-től kutatómunkáját újra a cég laboratóriumaiban végezte, majd 1991-ben megbízást kapott a kutatás-fejlesztés információs rendszerének kidolgozására a Kutatásszervezési és Gyártmányfejlesztési főosztályon.

1992-ben kinevezték a Kémiai és Biotechnológiai Kutatási és Fejlesztési Központ főosztályvezető-helyettesének, majd ennek a pozíciónak megtartása mellett 1996-tól 1998-ig a Társaság Szabadalmi osztályának vezetője. Szakmai munkásságát elsősorban a modern technológiák bevezetése jellemzi a hazai gyógyszerkutatásba, így pl. a molekuláris biológia és a HTS technika meghonosítása, a kombinatorikus kémia kutatási rendszerbe illesztése, illetve a modern ipari biotechnológia alapjainak megteremtése és annak felhasználásával a biotechnológiai gyógyszerek kutatás-fejlesztésének és gyártásának megvalósítása. 1998-ban kinevezték a Kémiai és Biotechnológiai Kutatási és Fejlesztési Központ igazgatójává, majd ugyanebben az évben MBA fokozatot szerzett az angol Open University Open Business School-ján. 1999-től a Kémiai és Biotechnológiai Kutatási és Fejlesztési Főosztály igazgatói állásának megtartása mellett a Richter Gedeon Rt. Kutatási Igazgatójának általános helyettese.

Munkahelyi elfoglaltságai mellett számos szakmai szervezetben is aktív munkát végez, így tagja a Magyar Akkreditációs Bizottság Plénumának, több évig alelnökként dolgozott a Magyar Iparjogvédelmi és Szerzői Jogi Egyesületben és tagja volt a Magyar Szellemi Tulajdonvédelmi Tanácsnak. Jelenleg a Magyar Innovációs Szövetség és a Magyar Kémikusok Egyesületének alelnöke.

Szakmai munkáját a Budapesti Műszaki Egyetem Vegyészmérnöki Kara Zemplén Géza éremmel (2001), a Magyar Szabadalmi Hivatal Jedlik Ányos díjjal (2003), a Köztársasági Elnök a Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztje kitüntetéssel (2006) ismerte el. Tudományos munkáját jól jellemzi több mint 60 tudományos közleménye, szabadalmai, előadásai nemzetközi konferenciákon és egyetemi oktatási tevékenysége.

 

Hirdetés

Rendezvénynaptár

CHEMGENERATION.COM

Kémiai Nobel-díj

EuChemS Magazine

Chemistry Europe

CE logo with Strapline

MTA KTO

MKE stratégia

Go to top