Demeter Ádám

 

Demeter ÁdámDemeter Ádám

1995-ben szereztem okleveles vegyészmérnöki diplomát a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Vegyészmérnöki Kar, Gyógyszeripari Ágazatán.  Diplomamunkámat a Richter Gedeon Nyrt Szerkezetkutatási osztályának NMR laboratóriumában készítettem “The Hidden Exchange Partner in NMR Spectroscopy” címmel, mely MKE Nívódíjat kapott. 1994-ben egy szemesztert az Indiana University of Pennsylvania USA egyetemen tanultam. PhD fokozatot 2002-ben szereztem, NMR spektroszkópiai kutatásaimat teljes egészében a Richteres témákban végeztem biszindol, dipeptid és tetrapeptid típusú gyógyszerszármazékok körében Dr. ifj. Szántay Csaba témavezetésével. 2004-ben MBA diplomát szereztem a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (Pénzügyi és gazdasági szakirány, Minőségmenedzsment szakirány), diplomamunkám címe: Ipar-tudomány kapcsolatok a gyógyszeripari termékinnovációban.

1995-től 2005-ig a Richter Gedeon Nyrt Szerkezetkutatási osztályának NMR laboratóriumában voltam szerkezetkutató, NMR spektroszkópus.

2006 óta a Richterben akkor újonnan alakult Hatóanyag morfológiai osztályának osztályvezetője vagyok. Elsődleges feladatom az osztály napi működésének megszervezése; stratégiai műszerezettség kialakítása; polimorfiai és morfológiai feladatok menedzsmentje; komplex szilárd-fázisú analitikai vizsgálatok (mikroszkópia, TG, DSC, IR, Raman, XRPD, szilárdfázisú NMR, DVS, lézerdiffrakciós szemcseméret analízis); polimorfiaszűrés és sókiválasztási tevékenység; kristályosítási eljárások kidolgozás és technológiai optimálása; mikronizálás.

2014 augusztus 1-től a Kémiai főosztály főosztályvezető-helyetteseként feladatom a Richterben végzett originális és generikus K+F tevékenységhez kapcsolódó fejlesztési fázisú projektek menedzsmentje, szintetikus és analitikai laboratóriumok, félüzemi egységek munkájának koordinálása.

Fontosnak tartom, hogy az ipari szférában végzett és elsősorban az üzleti elvárásoknak alárendelt kutatómunka mellett lehet és kell is érdemi tudományos publikációs tevékenységet folytatni (28 folyóiratcikk, 5 könyvfejezet, 13 szabadalmi bejelentés). Mindig is fontosnak tartottam az ipar és az egyetem kapcsolatának ápolását illetve e két intézmény szemléletének egymás felé mozdítását. Ennek keretében rendszeresen részt veszek nyári gyakorlatos hallgatók oktatásában a Richterben, valamint szakdolgozat, diplomamunka, PhD témavezetői ill. konzulensi tevékenységet folytatok.

Számomra nagyon hangsúlyos, hogy összhangban az MKE céljaival és egyben a Richter társadalmi felelősségvállalásával is, a kémiai ügyét, annak oktatását elkötelezetten elősegítsem. A több, mint 200 főt számláló MKE Richter munkahelyi csoport elnökeként igyekszem a vezetőséggel karöltve olyan programokat szervezni, mely segíti a gyógyszeriparban multidiszciplináris területeken dolgozó kémikusok összefogását, tudásuk megosztását, szakmai munkájuk bemutatását és elismertetését.

Oktatási tevékenység:
2011-től a Semmelweis Egyetem Gyógyszerésztudományi Kar társult oktatója, Műszeres gyógyszeranalízis tárgy meghívott előadó
2009-től a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Kar Gyógyszeripari szakmérnökképzés meghívott előadó

Tagságok:
2011- Magyar Kémikusok Egyesülete Richter területi csoport, elnök
2006- MKE Kristályosítási és Gyógyszerformulálási Szakosztály vezetőségi tag
2003- Magyar Kémikusok Egyesülete Richter területi csoport, vezetőségi tag
2002- MTA Köztestületi Tag
1995- Magyar Kémikusok Egyesülete és MKE NMR Szakcsoport tagja

Elismerések:
2014 MTA Pungor Ernő Díj
2012 MKE Kiváló Egyesületi Munkáért Oklevél
2011 Semmelweis Egyetem Gyógyszerésztudományi Kar Társult Oktatója cím
2004-2006 Kiemelt Richter Munkatárs szakmai fokozat
1999 Richter Alkotói Díj
1999 Kisfaludy Lajos Alapítvány Díja
1995 Magyar Kémikusok Egyesülete Nívódíj
1995 Földi Zoltán Díj a szerves kémiában elért eredményekért

 

Hirdetés

Rendezvénynaptár

CHEMGENERATION.COM

Kémiai Nobel-díj

EuChemS Newsletter

Chemistry Europe

CE logo with Strapline

MTA KTO

MKE stratégia

Go to top