Hazai László

 

Hazai LászlóHazai László

Hazai László 1946. június 14.-én született Budapesten. 1970-ben kapott vegyészmérnöki oklevelet a Budapesti Műszaki Egyetem Vegyészmérnöki Kara Gyógyszerkémia szakán. Az egyetem elvégzése után az akkori Chinoin Gyógyszergyár II. sz. kutatólaboratóriumában kezdett el dolgozni, majd 1971 áprilisától az MTA Kísérleti Orvostudományi Kutató Intézet Gyógyszerkutatási Osztályára, mint tudományos segédmunkatárs. 1973-ban tudományos munkatársi, 1984-ben tudományos főmunkatársi kinevezést kapott. 1991-től a BME Szerves Kémia Tanszékén a jelenlegi Szerves Kémia és Technológia Tanszéken működő MTA-BME Alkaloidkémiai Kutatócsoportjában dolgozik 2011-ig, mint tudományos tanácsadó.

Új biológiailag aktív izokinolinok szintézise, reakciói, tautomériája és származékai témakörében végzett kutatásai eredményeképpen 1981.-ben megszerezte a kémiai tudomány kandidátusa, majd 1991.-ben a kémiai tudomány doktora fokozatot. Az 1981.-ben kiállított kandidátusi oklevele alapján 1995.-ben a Budapesti Műszaki Egyetem Vegyészmérnöki Karán megkapta a PhD fokozatot, 1995.-ben pedig ugyanitt a kémiai tudomány területén sikeresen habilitált. 1997 májusában a BME Szerves Kémia Tanszék felterjesztésére a BME Vegyészmérnöki Karán egyetemi magántanári kinevezést kapott.

Kutatási témái: nitrogén-tartalmú heterociklusok, biológiailag aktív természetes anyagok kémiája. 74 közlemény és 109 előadás szerzője ill. társszerzője. Ezek közül jelentős a Katritzky: Advances in Heterocyclic Chemistry sorozatban írt fejezet. Társszerzője a Biomolekulák kémiája c. egyetemi tankönyvnek.

Oktatási feladatai: Biomolekulák kémiája előadás és laboratóriumi oktatás.

A hazai szakmai könyvkiadás területén a Műszaki Könyvkiadó külső munkatársaként több alkalommal kémiai tárgyú könyvek és lexikonok lektorálásában, valamint szerkesztésében működött közre. 1978-tól 1991-ig az MTA idegennyelvű folyóirata, az Acta Chimica Scientiarum Hungaricae, későbbi nevén Acta Chimica Hungarica technikai szerkesztője, 1991-2001 ez utóbbi folyóirat 1992-től megjelenő új változata, az ACH Models in Chemistry szerkesztőbizottságának tagja volt. 1990-től 1996-ig az MTA Heterociklusos Kémiai Munkabizottság, 1996-tól a Terpenoidkémiai és Elemorganikus Munkabizottság, valamint az Alkaloidkémiai Munkabizottság, 1991-től a Magyar Farmakológiai Társaság, 1996-tól a Magyar Kémikusok Egyesülete (2011-től a Díjbizottság elnöke), 2001-2008-ig az Akadémiai Kutatóhelyek Tanácsa (AKT), valamint az MTA TKI Hálózati Tanács tagja, 2005-2008-ig és 2011-2013-ig pedig az OTKA Matematikai és Természettudományi kollégiumának tagja volt. Tagja a BME Szerves Kémia és Technológia Tanszék Tanszéki Tanácsának.

2008-ban a BME Vegyészmérnöki és Biomérnöki Karán az oktatói és pedagógiai munkájáért a hallgatók szavazatai alapján Görög Jenő díjat kapott. 2008-tól az MTA Szerves és Biomolekuláris Kémiai Bizottság és 2009-2012-ig a BME Vegyész és Biomérnöki Kar Kari Tanácsának tagja. 2009.-ben Zemplén Géza díjat kapott. 2011-ben, 2014-ben és 2015-ben a hallgató szavazatai alapján bekerült a Műegyetem 100 legjobb oktatója közé.

 

Hirdetés

Rendezvénynaptár

CHEMGENERATION.COM

Kémiai Nobel-díj

EuChemS Newsletter

Chemistry Europe

CE logo with Strapline

MTA KTO

MKE stratégia

Go to top