Fábián István

 

Fábián IstvánFábián István

Fábián István (1956, Debrecen) a Kossuth Lajos Tudományegyetemen szerzett okleveles vegyész diplomát 1980-ban. Végzése óta az egyetemen dolgozik, jelenleg tanszékvezető egyetemi tanár. 1982-ben egyetemi doktori, 1991-ben kandidátusi fokozatot szerzett, 1998-ban habilitált és 2002 óta az MTA doktora. Eddig végzett oktatási tevékenysége az általános, a fizikai, a szervetlen és az analitikai kémia különböző területeihez kapcsolódott. Jelenleg az analitikai kémia című tárgy főelőadója, valamint a vegyész MSc képzés szakfelelőse. A Debreceni Egyetem Kémiai Doktori Iskolájában törzstag, a Koordinációs és analitikai kémia program vezetője.  Eddig 11 doktori munka témavezetője volt.

Kutatómunkája az erélyes oxidálószerek redoxireakcióival, környezeti kémiával, analitikai kémiával, funkcionalizált aerogélekkel kapcsolatos. Számos kutatási pályázat (OTKA, NATO Linkage Grant, NKTH, TAMOP stb.) témavezetője volt. Tudományos eredményei alapján több mint 100 rangos szakmai folyóiratban megjelent közlemény készült.  Rendszeres résztvevője nemzetközi és hazai konferenciáknak, kezdeményezésére indult el az European Colloquium on Inorganic Reaction Mechanisms konferenciasorozat. A Reaction Kinetics, Mechanisms and Catalysis című folyóirat főszerkesztője. Pályafutása során több évig dolgozott az USA-ban meghívott kutatóprofesszorként (1988-1991), illetve Németországban előbb Max Planck ösztöndíjasként (1983-1984), majd Alexander von Humboldt ösztöndíjasként (1992-1993).  Meghívott professzorként több alkalommal rövidebb tanulmányutakon vett részt a Tokyo Institute of Technology, illetve az Universität Erlangen-Nürnberg egyetemeken.

A Debreceni Egyetemen számos testületnek volt választott tagja. Két évig az egyetem rektorhelyettese, majd 2010-2013 között rektora volt.  Számos szakmai szervezet tagja.  Az MKE-be 1980-ban lépett be, tagja az International Ozone Association-nak, a Magyarországi Humboldt Egyesületnek, a Magyar Rektori Konferencia Egyetemi Tagozat elnöke is volt (2012-2013). 2013 óta az MTA elnökségének választott tagja.

Meghatározó szerepet vállalt az egyetemi és gazdasági szféra közötti kapcsolatok erősítésében.  Kezdeményezte kihelyezett tanszékek létrehozását iparvállalatoknál és a TEVA Gyógyszergyár Zrt. vezetőivel együttműködve aktívan részt vett a cégnél létrehozott két tanszék feladatkörének és működési rendjének kidolgozásában. Fontosnak tartja az alapkutatások eredményeinek gyakorlati hasznosítását. Az elmúlt évtizedekben számos megbízásos kutatási projekt témavezetője volt. Kutatócsoportjával intenzív szakmai együttműködésben vesz részt az AkzoNobel (Bohus, Svédország) céggel. Az Agilent Technologies atomspektroszkópiai mintalaboratóriumot működtet az általa vezetett tanszéken.

A 2000-es évek második felében tagja volt az OTKA Kémia I zsűrinek, majd az OTKA Műszaki- és Természettudományi Kollégiumának. Mintegy tíz évig az EU FP5, FP6 és FP7 keretprogramokban szakértő, bírálóbizottsági tag, illetve több uniós pályázat kémiai bírálóbizottságának elnöke és társelnöke volt.

 

Hirdetés

Rendezvénynaptár

CHEMGENERATION.COM

Kémiai Nobel-díj

EuChemS Newsletter

Chemistry Europe

CE logo with Strapline

MTA KTO

MKE stratégia

Go to top