Tircsó Gyula

 

Tircsó GyulaTircsó Gyula

Dr. Tircsó Gyula tanszékvezető egyetemi docens (Debreceni Egyetem, Fizikai Kémiai Tanszék, általános iskolai), középiskolai és egyetemi tanulmányaimat Kárpátalján (Ukrajnában) végeztem. 1999-ben szereztem vegyész és kémia tanári oklevelet az Ungvári Egyetemen. Ph.D. fokozatot 2007-ben a Debreceni Egyetemenen Prof. Brücher Ernő témavezetésével szereztem „summa cum laude”. 2004-2008 között Prof. A. Dean Sherry laboratóriumában dolgoztam (Chemistry Department, University of Texas at Dallas) mint posztdoc. 2008-ban a DE Szervetlen és Analitikai Kémiai Tanszék állásajánlatával élve hazatértem, és itt lettem előbb tanársegéd, majd adjunktus (2010), és a habilitációmat követően docens (2017). 2016-ban átvettem a Szervetlen és Analitikai Kémiai Tanszéken működő lassan 60 éves múlttal rendelkező „Ritka(föld)fém” kutatócsoportjának a vezetését. 2015-16-között Le Studium kutató ösztöndíjat nyertem el, melynek során az Orleans-i Center of Molecular Biophysics (CNRS-CBM) intézetében dolgoztam Dr. Jakab Tóth Éva irányításával. 2018-ban neveztek ki a Fizikai Kémiai Tanszék vezetőjének.

A szakmai életutam a mágneses rezonancia képalkotás (MRI) kontrasztanyagainak kémiai alapkutatásához kötődik. Az MRI módszer hatékonyságát vitathatatlanul a nyert képek élességét, diagnosztikai értékelhetőségét gyökeresen javító, a jelenlegi orvosi/biológiai alkalmazásokban kizárólagos szerepet játszó gadolínium-komplex alapú kontrasztanyagoknak (is) köszönheti. A kutatásaim egyaránt irányultak ilyen kontrasztanyagok fizikai-kémia sajátságainak javítására, az utóbbi időben pedig egyre inkább arra, hogy a toxikus Gd-komplexeket az élő szervezet számára kevésbé veszélyes, de azonos (vagy még jobb) paraméterekkel rendelkező elsősorban mangán(II)-komplexeken alapuló kontrasztanyagokkal tudjuk kiváltani.

 

 

 

Hirdetés

Rendezvénynaptár

EFMC info

The Hungarian Chemical Society is a member of The European Federation for Medicinal Chemistry (EFMC, www.efmc.info).

CHEMGENERATION.COM

Kémiai Nobel-díj

EuChemS Newsletter

Chemistry Europe

CE logo with Strapline

MTA KTO

MKE stratégia

Go to top